samorzad pilka

W niedzielny wieczór w hali MOSiR-u doszło do niecodziennego meczu, w którym samorządowcy powiatu olkuskiego zmierzyli się z ekipą telewizyjną TVP Kraków. Gospodarze nieznacznie ulegli rywalom 1:2, jednak nie wynik był tutaj najważniejszy. Grano przecież na rzecz cierpiącej na nowotwór złośliwy 1,5-rocznej Madzi Adamczyk.

Pomysłów na akcje charytatywne jest wiele, jednak gdy do udziału w nich zaprosi się wyjątkowych gości, od razu ich widowiskowość się podnosi. Inicjatywa przedstawicieli krakowskich dziennikarzy zmobilizowała urzędników do aktywności fizycznej, wspaniałej zabawy i oczywiście pomocy małej dziewczynce, która od niemal roku zmaga się nowotworem tkanek miękkich – mięsakiem. Choroba przyszła nagle i szybko zaczęła pustoszyć organizm Madzi. Lekarze podjęli natychmiastowe leczenie, lecz nie dawali dziecku wielkich szans na przeżycie. Tymczasem mała bohaterka w tej nierównej walce jest bardzo dzielna. Aby dziewczynka mogła cieszyć się z wygranej bitwy, musi zostać poddana kosztownej operacji, polegającej na usunięciu z brzuszka Madzi guzków resztkowych. Taki zabieg mógłby się odbyć w niemieckiej klinice w Tubingen. Czas jest tutaj bezcenny, a potrzeby finansowe duże.

– Samorządowcy może nie są szybcy, ale są sprytni. Dlatego musimy sporo kombinować na boisku. Wynik będzie jednak sprawa drugorzędną, bowiem liczy się wyłącznie pomaganie Madzi – mówił Łukasz Tyczyński z zespołu TVP Kraków. Dziennikarze kombinowali nie tylko z grą, ale również i z taktyką. W pierwszej szóstce na parkiecie pojawiły się dwie reporterki: Małgorzata Broszewska i Anna Kozińska. Zaczęło się jednak obiecująco dla samorządowców, którzy po akcji Marcina Wójcika objęli prowadzenie. Jednak jeszcze przed przerwą krakowianie odwrócili wynik, pierwszą połowę wygrywając 2:1. W przerwie przeprowadzono licytację cennych fantów. Pamiątki z tegorocznej edycji Rajdu Dakar z autografami przekazał zwycięzca imprezy wśród quadowców Rafał Sonik. Była także rękawica bokserska z podpisem Artura Szpilki, zaproszenia na sesje zdjęciowe i zabiegi kosmetyczne oraz pamiątkowy album o Janie Pawle II z dedykacją kardynała Stanisława Dziwisza.

Oprócz meczu głównego, zagrali również najmłodsi podopieczni olkuskiego Słowika i Przemszy Klucze. Mecz zakończył się remisem 1:1. Na parkiecie pojawili się też tancerze Szkoły Tańca „Wena” – medaliści Mistrzostw Polski i Europy w tańcu hip-hop, a na wszystkich widzów czekał słodki poczęstunek w postaci pysznych ciast ufundowanych przez właścicieli lokalnych piekarni i cukierni. Co prawda na hali zabrakło małej Madzi przebywającej obecnie w szpitalu, jednak i tak przy Wiejskiej pojawił się wyjątkowy gość. Stanisław Kmiecik nie ma rąk, a mimo wszystko maluje, używając do tego stóp i ust. Spod jego palców wyszedł już niejeden obraz. Podczas akcji namalował kolejny, który również poszedł pod młotek.

Po licytacjach, w które jako wolontariusze ochoczo włączyli się uczniowie Gimnazjum nr 3, a także po eventach towarzyszących, przyszedł czas na drugą połowę meczu samorządowców z dziennikarzami. Mimo kilku naprawdę dogodnych okazji zarówno z jednej, jak i z drugiej strony, bramki w tym spotkaniu już nie padły, więc po końcowej syrenie obowiązywał wynik 2:1 na korzyść krakowian. – Świetna impreza ze szczytnym celem. Wszyscy mocno trzymamy kciuki za małą Madzię – przyznał Bohdan Kurowski, szef zespołu TVP Kraków. – Dziękujemy za obecność, otwarte serca i portfele. Wynik jest nieważny, jeśli idzie o zdrowie i życie ludzkie – dodał Dariusz Murawski, dyrektor MOSiR-u.