1

Prawie sto wielobarwnych emaliowanych wyrobów artystycznych, czyli amfor, pater i obrazów, a także inspirowanych nimi prac plastycznych i ceramicznych wykonanych przez dzieci zostało zaprezentowanych na wystawie w Klubie Osiedlowym „Przyjaźń” w Olkuszu. Wystawa, której wernisaż odbył się w miniony piątek (27.09) była zwieńczeniem projektu „Nie tylko garnki lepią” realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich” oraz Ognisko Artystyczne „Żaczek” w Olkuszu przy wsparciu Gminy Olkusz.

Od lat 60. tych XX wieku w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych, poza produkowanymi tam wyrobami były wytwarzane przedmioty sztuki użytkowej, czyli wspomniane amfory i patery zdobione w abstrakcyjne wzory przez plastyków zatrudnionych w fabryce. Nie trafiały do sprzedaży, lecz stanowiły upominki dla gości odwiedzających Olkusz, a także dla pracowników fabryki. Są swego rodzaju unikatem i nie były nigdy publicznie wystawiane. Udało się je zebrać i pokazać dzięki prawie dwudziestu mieszkańcom Olkusza, którzy wypożyczyli na wystawę swoje prywatne kolekcje. To właśnie im, a także wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu dziękowała Bogusia Sypień, prezes Stowarzyszenia na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla Wszystkich” w Olkuszu.

 

2

Krótko o historii olkuskiej fabryki oraz wykonywanych tam przedmiotów sztuki użytkowej mówił olkuski historyk Jacek Sypień, który podkreślał, że są one ciekawym i unikatowym przykładem sztuki abstrakcyjnej w formie emalierskiej. Szczegóły tworzenia tych dzieł przybliżył Jacek Majcherkiewicz, poeta i malarz, który jako pracownik OFNE zajmował się m.in. wytwarzaniem tych przedmiotów sztuki użytkowej. O tym, jak przebiegały warsztaty artystyczne, których uczestnicy tworzyli plastyczne i ceramiczne dzieła inspirowane emaliowanymi paterami i amforami opowiadała Wioletta Sarota Stach – instruktor plastyki w Ognisku „Żaczek”.

3

Potem olkuska poetka Irena Włodarczyk opowiedziała niezwykłą historię wykonanego na blasze obrazu autorstwa Janusza Czerniaka, jaki znalazła na śmietniku. Przeczytała także swój wiersz inspirowany historią olkuskiej fabryki. Potem, prezes stowarzyszenia Bogusia Sypień zaprosiła uczestników wystawy na koncert oraz zaprosiła do zabierania bezpłatnych kalendarzy ściennych ilustrowanych fotografiami emaliowanych amfor i pater, a także współczesnych prac plastycznych, jakie zostały wydane w ramach projektu. Wystawę zaaranżowaną przez Olgę Śladowską ze stowarzyszenia „Wszyscy dla wszystkich” oraz Wiolettę Sarotę Stach można oglądać do końca października.

4

Drugą część spotkania wypełniła muzyczna uczta, czyli koncert grupy wokalno – instrumentalnej pod kierunkiem Franciszka Dudka, jaka działa w klubie „Przyjaźń”. Znane i lubiane piosenki z kręgu „Krainy łagodności” wykonywali: Franciszek Dudek (gitara, wokal, harmonijka), Zbigniew Specjał (bas), Przemysław Arnold (gitara), Dawid Stachowicz (gitara) oraz wokalistki: Patrycja Krymula, Jagoda Wojdyła, Natalia Tomczyk i Olga Berkowicz.

Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla Wszystkich” w Olkuszu

5

6

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze