uks czarny kon 9 z wujka

Ku czci poległych górników nie tylko jedna z ulic katowickiego Brynowa została nazwana ich imieniem „Dziewięciu z Wujka”, ale również cyklicznie odbywają się tam turnieje szachowe upamiętniające dziewięciu pomordowanych górników.

Dnia 22 listopada odbył się już VIII Memoriał Szachowy „Dziewięciu z Wujka”. Ponownie swoją wysoką formę potwierdzili zawodnicy olkuskiego klubu szachowego „Czarny Koń” Olkusz: Mateusz Lis, Dominik Kurek, Tomasz Bąchór, Barbara Goraj i Bartłomiej Turski, którzy zagrali w trzech kategoriach wiekowych. Najliczniejszą grupę Open, reprezentował utalentowany 12 letni Mateusz Lis, który nie zawiódł pokładanych w nim oczekiwań i w klasyfikacji do lat 14 zajął II miejsce, natomiast w rankingu do 1800 ELO był niezaprzeczalnie pierwszy. Start 12 letniego zawodnika w grupie Open świadczy o jego dojrzałości intelektualnej, zdolności kojarzenia i analizowania.

Grupę do lat 12 reprezentował 11 letni Dominik Kurek, który kierując się powiedzeniem „Wielkie zwycięstwo nigdy nie może przyjść łatwo – nie byłoby wówczas żadną sztuką, ani zwycięstwem” dzielnie poradził sobie z przeciwnikami we wszystkich 7 rundach, nie przegrywając żadnej partii. Zawodnik stanął na najwyższym stopniu podium zajmując I miejsce i zdobywając złoty medal. Dominik grał spokojnie i z wyczuciem, stosując strategię pozwalającą uniknąć mu porażki, co pobudziło w nim twórcze myślenie.

W grupie do lat 10, znaleźli się młodsi adepci „Czarnego Konia” Olkusz: Tomasz Bąchór, Barbara Goraj i Bartłomiej Turski, którzy również objęli medalowe pozycje i stanęli na podium, tego tak licznie obleganego turnieju. W klasyfikacji dziewczyn Basia uplasowała się na miejscu II, natomiast w kategorii chłopców Tomek wyprzedził swojego kolegę z klubu, zajmując II miejsce. Bartek jako najmłodszy zajął pozycję III.

Ponoć szachy, które są uważane za sport hermetyczny, elitarny są w naszym kraju jednak bardzo popularne o czym świadczy ilość zawodników biorących udział w rozgrywanych turniejach szachowych, nie tylko z województw ościennych ale i z całej Polski.