Genocidium atrox – ludobójstwo straszne, okrutne. Tak badacze określają zbrodnię popełnioną przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności wschodnich województw II Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. Apogeum Tych wydarzeń to okres od lutego 1943 roku do stycznia 1944. W trakcie działań nacjonalistów z Ukraińskiego OUN/UPA zginęło na kresach ok. 120 tysięcy ludzi. Byli mordowani bez względu na wiek czy płeć. Ich jedyną winą było to, że byli Polakami. W tym roku przypadła 70 rocznica tych wydarzeń. Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie zorganizowały: Projekt edukacyjny „Kresy” – polskie ziemie wschodnie w XX wieku. Dramatyczne losy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej kończący się konkursem dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Tytuł laureata pierwszego miejsca zdobyła drużyna uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu (Aleksandra Palska, Martyna Polak, Mateusz Radomski, Konrad Kulig – pod opieką Michała Masłowskiego) pokonując kilkadziesiąt szkół z całej małopolski. Swoją prezentację w konkursie uczniowie przygotowali w formie filmu pt. „Przemilczana historia”.
Laureaci z IV LO zdobyli indeksy Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II. Najbardziej cieszyli się z nagrody głównej, którą był udział w wyprawie edukacyjnej na Wołyń w lipcu tego roku, (organizowanej przez IPN Kraków). Dzięki temu zwycięska „czwórka” mogła uczestniczyć w uroczystościach z 14 lipca w Łuckiej Katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
W tym dniu mszę świętą w intencji pomordowanych na Wołyniu z udziałem najwyższych władz RP – w tym prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – odprawił nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Thomas Edward Gullickson. W nabożeństwie wzięli udział biskupi katoliccy oraz przedstawiciele Kościołów wschodnich. W trakcie wyprawy uczniowie odwiedzili miejsca, w których dochodziło do tragicznych wydarzeń w Woli Ostrowieckiej, Hucie Stefańskiej, czy Janowej Dolinie. Uczniowie z olkuskiej „czwórki” odwiedzili również Kostiuchnówkę oraz znajdujący się tam cmentarz Legionistów z 1916 roku.
Zachęcamy do obejrzenia filmu, który zrealizowali uczniowie IV LO: http://www.youtube.com/watch?v=fnx5ctDVclA
W ramach działalności Historycznego Koła Naukowego oraz Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy IV LO, w dniach 20 – 25 września odbędzie się kolejny wyjazd na Ukrainę. W programie zaplanowano zwiedzanie Lwowa, Oleska, Zbaraża oraz Podola z Kamieńcem Podolskim i Chocimiem. Podczas wyprawy będą prowadzone wykłady i prezentacje historyczne dotyczące odwiedzanych miejsc i historii Polski.
Tekst nadesłany przez IV LO w Olkuszu