IV LO im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu zaprasza do udziału w konkursach związanych z obchodami 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zakończył się właśnie trzeci tydzień roku szkolnego. Absolwenci podstawówek i gimnazjów odnajdują się w wybranych szkołach, wśród poznanych ludzi, z którymi spędzą najbliższe lata nauki i zabawy. Wszystkim zależy, żeby młodzież czuła się dobrze w nowych miejscach i by mogła rozwijać swoje pasje. Formą szczególnie cenną, chciałoby się powiedzieć „od zawsze”, są konkursy. Nic tak nie motywuje młodego człowieka do działania, jak udział w zawodach. Rywalizacja w gronie godnych siebie konkurentów z gwarancją sprawiedliwej oceny dodaje sił i zachęca do sprawdzenia się. Smak zwycięstwa poznają tylko wyjątkowi. W roku ubiegłym przeprowadzony został przez IV LO małopolski konkurs „Bronią czy piórem? Postawy Polaków wobec zaborców w okresie Powstania Styczniowego”, któremu patronowało Kuratorium Oświaty oraz Rektor UP w Krakowie. Wysoki  poziom organizacji konkursu, jego poziom merytoryczny i logistyczny, znalazł uznanie w Kuratorium Oświaty. W bieżącym roku szkolnym zlecono olkuskiej „czwórce” organizację dwóch tego typu przedsięwzięć. Są to kolejno: „Taki to mroczny czas” (w którym uczniowie szkół gimnazjalnych województwa małopolskiego sprawdzą swą wiedzę o Powstaniu Warszawskim i II wojnie światowej w trzech etapach zmagań), „Poezja K. K. Baczyńskiego w malarstwie, rysunku i grafice” (w którym inspiracją dla młodzieży z całej Polski do tworzenia prac plastycznych będzie poezja najbardziej znanego przedstawiciela „pokolenia Kolumbów”).

W działaniach tych chodzi przede wszystkim o upamiętnienie 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i rozwijanie zainteresowania historią Polski.
IV LO w Olkuszu organizuje również cykliczny konkurs dla gimnazjalistów powiatu olkuskiego na interpretację wiersza K. K. Baczyńskiego w formie opowiadania. Poziom prac konkursowych, co niezwykle cieszy organizatorów, wzrasta z roku na rok.

7. października 2013 roku odbędzie się również Rajd Historyczno – Turystyczny „Szlakami Powstania Styczniowego” w formie gry terenowej, jako zakończenie działań związanych z obchodami 150. rocznicy powstania. W kwietniu 2014 roku IV LO będzie zaś gospodarzem Ogólnopolskiego Zlotu Delegacji Szkół i Klubów Historycznych im. Armii Krajowej.

Działania prowadzone przez IV LO im. K. K. Baczyńskiego wpisują się w kuratoryjny Program Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej. Są też dowodem na to, że olkuskie liceum angażuje się w tak szeroko zakrojone przedsięwzięcia i jest doceniane przez instytucje oświatowe. Cieszyć jednak powinien przede wszystkim fakt, że młodzi ludzie chętnie uczą się rozumienia historii w działaniach, które odpowiadają różnym ich potrzebom i umiejętnościom.

Tekst nadesłany przez IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze