edd wyroznienie 4

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu znalazł się w gronie wyróżnionych organizatorów tegorocznej, 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli akcji prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Uroczysta Gala, podczas której wręczano wyróżnienia odbyła się 21 listopada br. w Operze Wrocławskiej. Reprezentująca Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu Emilia Kotnis-Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej UMiG, odebrała wyróżnienie z rąk prof. Małgorzaty Rozbickiej, dyrektorki Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegały pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. W ramach akcji, w połowie września, w 431 miejscowościach w całym kraju odbyło się 1626 wydarzeń, w których uczestniczyło blisko 300 tysięcy zwiedzających. Spośród wszystkich wydarzeń, dyrekcja NID wybrała kilkadziesiąt najciekawszych wydarzeń w całym kraju, których organizatorzy zostali uhonorowani specjalnym wyróżnieniem.

edd wyroznienie 3
Przypomnijmy, że w Olkuszu ponad pół tysiąca osób wzięło udział w akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja”, jaka odbyła się 17 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Największym zainteresowaniem cieszyło się bezpłatne zwiedzanie podziemi olkuskiego ratusza pod rynkiem, po których oprowadzali przewodnicy z Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit” oraz pracownik Punktu Informacji Turystycznej w Olkuszu Jacek Sypień, który koordynował akcję. Wśród zwiedzających podziemia, poza mieszkańcami miasta, byli także turyści z Krakowa i Śląska, którzy specjalnie przyjechali w tym celu do Olkusza. Sporym zainteresowaniem cieszyło się także zwiedzanie olkuskiej Bazyliki Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła, po której oprowadzali przewodnicy z OGT „Amonit”. Wiele osób skorzystało z możliwości zaopatrzenia się w bezpłatne foldery, ulotki i mapy w mobilnym Punkcie Informacji Turystycznej, jaki przez cały dzień działał na rynku. Tam też można było wziąć udział w quizie o historii Olkusza i w grze miejskiej zorganizowanej w formie questu. Najmłodsi mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych, prowadzonych przez pracowników olkuskiego MOK, w ramach których dzieci mogły malować witraże oraz afrykańskie maski. Ważnym punktem imprezy było otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej „Olkusz znany i nieznany” członków Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii.

edd wyroznienie 2
Tego dnia, w ramach akcji „Muzea za złotówkę” można było zwiedzać Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz Galerię Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Finałem pełnego atrakcji dnia był wieczorny koncert muzyki organowej Macieja Semli w olkuskiej Bazylice.

– To wyróżnienie jest nagrodą nie tylko dla nas, ale także dla naszych partnerów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie i dali z siebie wszystko, aby mieszkańcy i przyjezdni mogli poprzez różne aktywności poznać nasze miasto, jego ciekawą historię i dziedzictwo kulturowe – mówi Emilia Kotnis-Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej w Olkuszu.

Organizatorem akcji „Skarby Bazyliki św. Andrzeja” było Biuro Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Olkuszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu.

edd wyroznienie 1
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która ma na celu promowanie zabytków. W tym największym w Europie wydarzeniu promującym dziedzictwo kulturowe uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. W Małopolsce, w tegorocznej edycji EDD, w 55 miejscowościach odbyło się 161 wydarzeń. Wyróżnienia otrzymało pięciu organizatorów, w tym olkuski magistrat.

Nasze miasto, już po raz drugi brało udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W ubiegłym roku olkuski MOK zorganizował w ramach EDD akcję „Dni otwarte w Chacie Kocjana”. Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie przyszłorocznej, 25. edycji EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. W olkuskim magistracie już rozpoczęły się przygotowania programu imprez, jakie będą się odbywały w ramach tego wydarzenia.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PXT
PXT
6 lat temu

[quote name=”Pan Sułek”]Pani Emilio, kocham panią…[/quote]
Aaa tam, cicho być.

Pan Sułek
Pan Sułek
6 lat temu

Pani Emilio, kocham panią…

promocja
promocja
6 lat temu

Po deszczu,dla p Burmistrza,zróbcie zdjęcia ul Składowej i przyległego placu.

Ciekawy
Ciekawy
6 lat temu

[quote name=”promocja”]Po deszczu,dla p Starosty,zróbcie zdjęcia ul Składowej i przyległego placu.[/quote]

Co wspólnego ma Starosta ze Składową?
To ulica Burmistrza

promocja
promocja
6 lat temu

Po deszczu,dla p Starosty,zróbcie zdjęcia ul Składowej i przyległego placu.

pavv
pavv
6 lat temu

Dni Dziewictwa Narodowego – oj będzie się działo…

wyrazy uznania
wyrazy uznania
6 lat temu

Brawo dla olkuszan i wyrazy uznania dla Pani Emilii Kotnis-Górki, która świetnie promuje Olkusz. Wreszcie coś sensownego dzieje się w Srebrnym Grodzie.

Jan Orkisz
Jan Orkisz
6 lat temu

Gratulacje

Pikio
Pikio
6 lat temu

[quote name=”walkiria”][quote name=”Pikio”][quote name=”Kinia”]Gratuluję :roll:[/quote]
Czego? Że ktoś stał się ukladanką większej imprezy ogolnokrajowej?

Następnym razem będziemy gratulować, że w ogóle są…[/quote]

Skrytykujmy może solidarnie że się coś udało, zauwazyli, docenili. Lepiej by było żeby się nie udało, bo by mozna wiecej popyskowac na tym forum , poopluwac tu i tam.[/quote]
Jeżeli za normalne (PRZECIĘTNE) wykonywanie obowiązków dają już wyróżnienia to z pewnością jest to wybitne osiągnięcie dla miasta i burmistrza. Boję się zapytać co trzeba robić aby po prostu być pracownikiem bez wyróżnień. Pewnie wystarczy przychodzić do pracy.

walkiria
walkiria
6 lat temu

[quote name=”Pikio”][quote name=”Kinia”]Gratuluję :roll:[/quote]
Czego? Że ktoś stał się ukladanką większej imprezy ogolnokrajowej?

Następnym razem będziemy gratulować, że w ogóle są…[/quote]

Skrytykujmy może solidarnie że się coś udało, zauwazyli, docenili. Lepiej by było żeby się nie udało, bo by mozna wiecej popyskowac na tym forum , poopluwac tu i tam.

Pikio
Pikio
6 lat temu

[quote name=”Kinia”]Gratuluję :roll:[/quote]
Czego? Że ktoś stał się ukladanką większej imprezy ogolnokrajowej?

Następnym razem będziemy gratulować, że w ogóle są…

Żebrak
Żebrak
6 lat temu

Nieźle wykolegowani nas z OKMF. Zawód fotograf to chyba zawód żebrak – oddaj za darmo zdjęcia do kalendarza, bo my zorganizujemy wam wystawę. Koordynator kalendarza otrzymuje wysoką premię – bo przecież nie można jej dać fotografom za zdjęcia. A wystawa zostaje pociągnięta pod dni dziedzictwa i znowu ktoś dostaje pochwały (i pewnie premię) od burmistrza. A fotograf? Żebrze aby ktoś za darmo wykorzystał jego wiedzę, talent i sprzęt.

Niektórzy, w stosunku do fotografów zachowują się identycznie jak osoby pilnujące pan lekkich obyczajów i traktujące je jak własność. Brawo Olkusz.

Zbych
Zbych
6 lat temu

O co to muzeum Afryki i wikliny nie brało udziału? Czyżby zapomniano wpisać po tym jak kazano w tym dniu zapłacić pełną stawkę za bilety?

Kinia
Kinia
6 lat temu

Gratuluję 🙄