wymiana_4lo_2

W ostatnim tygodniu kwietnia, uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w międzynarodowej wymianie w ramach projektu Comenius. Trzynastu uczniów prod opieką nauczycieli Kariny Ziarnik i Michała Masłowskiego pojechało do belgijskiego Geel, gdzie wspólnie z rówieśnikami ze Słowenii i Hiszpanii uczestniczyli w odbywającym się w miejscowej szkole Tygodniu Europejskim.

Na rozpoczęcie pobytu, olkuszanie wzięli udział w warsztatach językowych, podczas których próbowali nauczyć się podstawowych zwrotów w języku belgijskim. Swoich sił próbowali także w rozmówkach polsko-hiszpańskich i polsko-słoweńskich. Uczniowie „Czwórki” promowali nasz kraj i naszą małą ojczyznę, jaką jest Olkusz i powiat olkuski. Międzynarodowemu towarzystwu najbardziej do gustu przypadły specjały polskiej kuchni i tradycyjne stroje Małopolan. W następnych dniach, uczniowie mieli okazję zwiedzić Brugię, Steenhuffel, Antwerpię oraz Brukselę. To właśnie tam olkuska młodzież odwiedziła siedzibę Parlamentu Europejskiego, spotkała się z europosłem Bogusławem Sonikiem. Tematy rozmów z politykiem reprezentującym nasz region w Brukseli były poważne. Dyskusje dotyczyły gazu łupkowego, przyszłości energii jądrowej w Polsce, a także możliwości odbycia stażu w Europarlamencie.wymiana_4lo_1

Gospodarze szkolnej wymiany zadbali o to, aby ich gościom niczego nie brakowało. Dzięki temu olkuszanie zwiedzili belgijskie muzea, fabrykę czekolady czy owiane legendą browary. Podczas „Sport Active Day” młodzież poznała baskijskie i flamandzkie sporty, wzięła także udział w lekcjach tańca nowoczesnego i capueiry. Na zakończenie aktywnego eurotygodnia odbyła się gala, podczas której każda ze szkół prezentowała tańce ludowe oraz piosenki i filmy związane tematycznie ze swoim miejscem nauki. Olkuszanie dali popis w tzw. „final show”, wykonując krakowiaka i śpiewając kultowe polskie utwory.

– Nie jest to pierwsza wymiana naszej szkoły. IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu ma ogromną tradycję wymian międzynarodowych. Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Comenius” już od 15 lat. Współpracujemy ze szkołami z Niemiec, Belgii, Hiszpani, Finlandii oraz Włoch. Młodzież chętnie bierze udział w takich inicjatywach, ponieważ dają im one możliwość szlifowania umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz poznawania innych kultur europejskich. W przyszłym roku szkolnym, uczniowie wyjadą na wymianę na Sycylię a w rewanżu, Włosi przyjadą do nas – przybliża realizację projektu, jeden z jego koordynatorów, Wojciech Sowiński.

Fot: Zbiory IV LO

wymiana_4lo_3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
maturzysta
maturzysta
12 lat temu

IV Liceum ma duże szanse stać się konkurencją i nowoczesną proeuropejską alternatywą dla I Liceum. Oby tylko tej szansy nie zaprzepaszczono.

Olkuszaninek
Olkuszaninek
12 lat temu

.
I tylko się cieszyć, że TAK TO WYGLĄDA, naprawdę świetnie! 🙂