czarny kon gp

Dla olkuskich szachistów Kraków jest miastem, z którym wiążą się miłe wspomnienia, a ich ostatnie starty tylko potwierdziły tę prawidłowość. Dnia 29 listopada br. w sobotę w Hotelu Europejskim w Krakowie odbył się turniej z cyklu Grand Prix Polski Dzieci i Młodzieży. Turniej ten jest organizowany przez Polski Związek Szachowy we współpracy ze związkami wojewódzkimi. Składa się on z cyklu 16 turniejów rozgrywanych w każdym z województw oraz turnieju finałowego, który odbędzie się w polskim parlamencie na wiosnę przyszłego roku. W Małopolsce Turniej Grand Prix rozegrano w ciągu jednego dnia tempem szachów szybkich (9 rund z czasem 15 minut dla zawodnika na partię). W zawodach tych wzięła udział czołówka małopolskich szachistów, nie mogło też na nich zabraknąć olkuszan.

W zawodach Grand Prix Polski wzięło udział trzech olkuskich zawodników: Barbara Goraj, Bartłomiej Turski oraz najmłodszy z całej trójki i debiutujący w zawodach tej rangi Bartłomiej Goraj. Cała trójka zaliczyła znakomity występ. Basia Goraj i Bartek Turski kolejny już raz potwierdzili swoją wysoką formę, a Bartek Goraj zaliczył znakomity występ i udowodnił, że posiada duży potencjał i w przyszłości jest w stanie osiągać równie dobre wyniki i zajmować miejsca medalowe.

Barbara Goraj i Bartłomiej Turski nie zawiedli pokładanych w nich nadziei i zdobyli dwa złote medale. Basia Goraj zdobyła złoto w grupie dziewczyn do lat 9 (D09), a Bartek Turski zdobył złoto w grupie chłopców do lat 9 (C09). Nasi zawodnicy po raz kolejny pokazali, że należą do ścisłej czołówki, co przy bardzo wysokim poziomie szkolenia w małopolskich klubach i co za tym idzie, również wysokim poziomie gry zawodników małopolskich daje dodatkowy powód do satysfakcji. Dla Basi Goraj jest to już kolejny w tym roku, trzeci z rzędu złoty medal zdobyty w Krakowie na zawodach rangi wojewódzkiej. Miesiąc temu Basia zdobyła złote medale na Mistrzostwach Małopolski zarówno w szachach szybkich, jak i błyskawicznych. Z kolei Bartek Turski zdobył uprzednio złoty medal na Mistrzostwach Małopolski w szachach błyskawicznych i brązowy w szachach szybkich.

Wygrywając Grand Prix Polski w Małopolsce Basia Goraj i Bartek Turski zakwalifikowali się również do ogólnopolskiego turnieju finałowego Grand Prix, który to turniej odbędzie się w polskim parlamencie w 2015 roku. Mamy nadzieję, że godnie będą tam reprezentować klub, nasze miasto i województwo małopolskie, a swoimi występami niejednokrotnie jeszcze dostarczą powodów do dumy.

Świetny start zaliczył również najmłodszy z olkuszan, Bartłomiej Goraj, grający w grupie chłopców do lat 7 (C07). Debiutując na turnieju 9- rundowym, bardzo dobrze poradził sobie ze stresem towarzyszącym debiutantom, wytrzymał cały turniej kondycyjnie, grał rozważnie, spokojnie, bez kompleksów, wysoko stawiając poprzeczkę wyżej notowanym przeciwnikom. W rezultacie Bartek wygrał 6 z 9 partii i ostatecznie zakończył turniej z dorobkiem 6 punktów, tj. z wynikiem dającym 7 miejsce w grupie 61 chłopców. Znakomity wynik Bartka oraz naszej medalowej dwójki pozwala mieć nadzieję, że świetne tradycje olkuskich szachów będą w przyszłości kontynuowane przez kolejne pokolenia młodych zawodników, godnie wstępujących w ślady swoich starszych koleżanek i kolegów, arcymistrzów, posiadaczy tytułów mistrzowskich, wielokrotnych mistrzów i medalistów mistrzostw Polski i Europy.

Dobrą passę podtrzymali również następnego dnia dwaj inni zawodnicy naszego klubu, Tomasz Bąchór i Dominik Kurek. W rozgrywanym w niedzielę 30 listopada w Jaworznie Turnieju Szachowym o Puchar Władysława Winiarczyka obydwaj zajęli miejsca na podium. Tomek Bąchór był drugi, a Dominik Kurek trzeci.

Dzieląc się radością z osiąganych sukcesów należy również zaznaczyć, że nie byłyby one możliwe, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli i trenerów, a więc tych którzy będąc współtwórcami osiąganych przez naszych zawodników sukcesów i kształtując ich kariery szachowe, sami niejako pozostają w ich cieniu. Wszyscy oni posiadając wysokie umiejętności, wiedzę szachową i doświadczenie, jednocześnie potrafią właściwie poprowadzić szkolenie młodzieży, wykazując się na tym polu dużym zaangażowaniem i poświęceniem. W pierwszej kolejności należy wskazać Pana Czesława Czarnotę, który w ramach realizacji programu nauczania szachów w szkole potrafi zarówno przekazać młodzieży zasady tej królewskiej gry i pomagać jej w osiąganiu coraz wyższego poziomu gry, jak również zachęcać ją do sprawdzania swoich umiejętności w licznych turniejach szachowych oraz do dalszego doskonalenia prezentowanego poziomu gry. Z kolei trenerzy klubowi, tj. Pani Dorota Kika, Pan Waldemar Czarnota i Pan Paweł Czarnota nie tylko prowadzą systematyczne, codzienne treningi, które pozwalają naszym młodym zawodnikom na wszechstronne przygotowanie się do zawodów, ale też towarzyszą im podczas udziału w zawodach, służąc radą, pomocą i pomagając przygotowywać się do kolejnych partii.

UKS „Czarny Koń” Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze