W ostatnich tygodniach uczniowie klas biologiczno-chemicznych IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu mieli możliwość uczestniczyć w kolejnych wykładach i warsztatach akademickich. Podczas wykładu pracownika naukowego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pani dr Małgorzaty Szczęsnej pt.„Co można wyczytać z DNA?”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wywodu o projekcie ustalania sekwencji genomu ludzkiego i o możliwościach, jakie stwarza znajomość genomiki (poczynając od lepszej diagnostyki, poprzez leczenie chorób przy pomocy terapii genowych, tworzenie skuteczniejszych szczepionek, a na udoskonalaniu przeszczepień kończąc). Duże poruszenie wywołało porównanie genomu ludzkiego i innych organizmów.
Ciąg dalszy rozważań genetycznych nastąpi podczas kolejnych wykładów, które odbędą się w IV LO na początku nowego roku. Tematem jednego z nich będzie dotyczył tematu: „Zapomniane, tajemnicze, nieznane. Ochrona zasobów genetycznych”.
Osiągnięcia w zakresie nauk biologicznych i medycznych nie byłyby możliwe bez sukcesów osiąganych w innych dziedzinach nauki. Jak bowiem zobaczyć mikroby bez mikroskopu, zdiagnozować niektóre choroby bez promieni rentgena czy określić stan środowiska bez detektorów radioaktywności. O tych różnych możliwościach współpracy naukowców młodzi biolodzy z „Czwórki” mieli okazję dowiedzieć się, uczestnicząc w zajęciach warsztatowych w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Uczestnicy zajęć poznali m.in. zjawiska magnetyzmu, możliwości wykorzystania ciekłego azotu oraz „mikroskopu sił atomowych” w diagnostyce chorób nowotworowych.
Tekst nadesłany przez IV LO w Olkuszu