Wśród tegorocznych absolwentów IV Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu jest wielu finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych, którzy mogli wybierać, a nawet można powiedzieć przebierać w…. indeksach, kierunkach studiów i uczelniach wyższych.
Jedną z takich osób jest były uczeń klasy 3a Dominik Bień.  Od początku nauki w liceum rozwijał swoje pasje, którymi okazały się wiedza o społeczeństwie i historia. Dominik, już jako uczeń I klasy, został uczestnikiem etapu centralnego LII Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Będąc uczniem klasy II wziął udział w XIX Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka, uzyskując status finalisty etapu centralnego. Jego wszechstronne zainteresowania zapewniły mu także awans do etapu centralnego w IX Ogólnopolskim Konkursie „Polska w NATO”. Już wtedy, na rok przed maturą, Dominik miał gwarancję wyboru studiów na wielu humanistycznych kierunkach. Jednak największe sukcesy osiągnął jako uczeń klasy III, zdobywając tytuły laureata etapu centralnego w LIV Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, XX Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka oraz XXXIX Olimpiadzie Historycznej.

Na pytanie o to, jak czuje się uczeń, który stoi przed wyborem określonego kierunku studiów, mając ,,w kieszeni” indeksy na najlepsze uczelnie w kraju, Dominik odpowiada: „Z pewnością to duży dylemat, ale jednocześnie ogromna satysfakcja. Czuję się dumny, że uczelnie, takie jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, czy Uniwersytet Wrocławski zapraszają mnie do podjęcia studiów. Jednak najbardziej przekonało mnie osobiste zaproszenie Rektora UJ do studiowania prawa na tej uczelni”.

W podobnej sytuacji znalazł się uczeń klasy biologiczno – chemicznej Szymon Bień, finalista etapu centralnego XLII Olimpiady Biologicznej i laureat wielu konkursów chemicznych. Sukcesy, które osiągnął w trakcie nauki w szkole średniej, zapewniły mu wieloraki wybór kierunków na wielu wyższych uczelniach. Szymon postanowił zasilić szeregi studentów Collegium Medicum UJ.

Absolwentom i ich opiekunom gratulujemy, a młodszym kolegom życzymy osiągnięcia równie spektakularnych sukcesów.

Tekst nadesłany przez IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze