Co roku „Przegląd Olkuski” przypomina olkuszanom, by dzielili się 1 procentem swojego podatku z organizacjami pożytku publicznego, a więc takimi, które prowadzą działalność dobroczynną.  Warto pamiętać, że nie chodzi tutaj o wpłacanie dodatkowych pieniędzy z naszych dochodów. Jeśli w rocznym zeznaniu podatkowym nie wymienimy organizacji, której przekazujemy 1 procent należnego fiskusowi za rok ubiegły podatku, to pieniądze te i tak nie pozostaną w naszej kieszeni – zabierze je właśnie fiskus.

Organizacje dobroczynne mają różne sposoby, by zachęcić mieszkańców do dzielenia się  podatkowym procentem. Wyjątkową inicjatywę podjęło w tym roku Stowarzyszenie Res Sacra Miser. – Postanowiliśmy poprosić o pomoc artystyczne kręgi naszego miasta. Ludzi, którzy chcą zrobić coś bezinteresownie – mówi Mateusz Wysocki, wiceprezes Stowarzyszenia. I tak powstała piosenka „Potrzebujesz mnie, więc jestem”. W jej realizację włączyła się nasza redakcja. Utwór zaśpiewało czworo przyjaciół Stowarzyszenia, a „Przegląd” nagrał teledysk, który promuje akcję „jednego procenta” i w skrócie ukazuje, czym zajmuje się Res Sacra Miser.
– Kiedy Stowarzyszenie Res Sacra Miser zwróciło się do nas o pomoc w realizacji piosenki i teledysku, nie mieliśmy wątpliwości, że warto pomóc takiej organizacji, zwłaszcza że co rok zachęcamy Czytelników, by wspierali organizacje pożytku publicznego, np. przez oddawanie 1 procenta podatku za rok ubiegły. Osiągnięcia Res Sacra Miser są imponujące – przyznaje Anna Karolczyk z „Przeglądu Olkuskiego”. I nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny przesady. Prowadzenie świetlicy dla dzieci z rodzin z problemami wychowawczymi, stypendia dla uzdolnionej, lecz niezamożnej młodzieży, zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin, integrowanie wolontariuszy i koordynowanie ich działań w Centrum Wolontariatu, świąteczne zbiórki żywności dla potrzebujących czy wspieranie rehabilitacji i leczenia chorych dzieci – trudno wszystkie osiągnięcia tej organizacji wymienić jednym tchem. Jest to bez wątpienia najprężniejsza organizacja pożytku publicznego w naszym powiecie, czego dowodem jest także fakt, że właśnie Res Sarca Miser nagrodzono pierwszą, przyznaną przez burmistrza, nagrodą „Szczodrych Serc” – „Cordis Nobilis”.
Ale zamiast mówić o tym, co robi Stowarzyszenie, lepiej to pokazać – na przykład w filmie lub – jeszcze lepiej – w teledysku do piosenki. Pomysł na napisanie takiego utworu, który byłby niejako hymnem organizacji, zrodził się w październiku. Tekst napisali członkowie stowarzyszenia, a muzykę Ryszard Smaruj. Utwór zaaranżował Michał Mączka, a do nagrań zaproszono przyjaciół stowarzyszenia: Monikę Lenicką – związaną początkowo z zespołem Viatores działającym przy parafii św. Andrzeja w Olkuszu, obecnie z zespołami: Tibidabo oraz DeBeS, Joannę Skręt – podopieczną olkuskiego MOK oraz Miłosza Kieresa – lidera olkuskiego zespołu Bramy Percepcji. Nasza redakcja zaoferowała pomoc przy realizacji teledysku, którym zajął się Wojciech Szatan. Okazało się jednak, że przyda się także wsparcie… wokalne. Głosu użyczyła redaktorka naszej gazety, Iwona Krzystanek. Grażyna Praszelik-Kocjan, dyrektor MOK, udostępniła salę i sprzęt, aby można było piosenkę zarejestrować. O właściwe brzmienie nagrania zadbał Tomasz Wąs – akustyk z olkuskiego MOK.
Piosenkę i teledysk ukazujący pracę Stowarzyszenia z dziećmi można już wysłuchać i obejrzeć na www. przegląd.olkuski. pl oraz na stronie Stowarzyszenia. – To jedynie wycinek naszej działalności, ale wszystkiego nie zdołaliśmy w tych kilku minutach pokazać – podkreśla Mateusz Wysocki – jesteśmy bardzo wdzięczni kierownictwu i redakcji Przeglądu Olkuskiego, bo od początku przychylnie odnosili się do naszego pomysłu – dodaje.
Szkoda tylko, że nie udało się zrealizować wszystkich inicjatyw, które według wstępnych planów miały towarzyszyć nagraniu piosenki. – Początkowo plany były szersze. Chcieliśmy zorganizować koncert promocyjny „Res Sacra Miser i przyjaciele”, który promowałby istotę przekazywania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego, jednakże remont hali sportowej oraz sali widowiskowej MOK uniemożliwił zrealizowanie tego zamierzenia – przyznaje Mateusz Wysocki. Teledysk znajdzie się na płytach, które będą służyły promocji organizacji, a także można go obejrzeć na stronach internetowych: www.rsm.olkusz.pl oraz www.przeglad.olkuski.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
BQ
BQ
14 lat temu

Jestem pod wrazeniem utworu i pozdrawiam. Bartek Grzywacz:-)