Trwa realizacja projektu „Lider młodzieżowy na rzecz lokalnego środowiska. Program kształtowania kompetencji społecznych uczniów olkuskich szkół średnich”. Jesteśmy już na półmetku.

Mimo trudnej sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem nasi liderzy nie próżnują. Po serii szkoleń kształtujących umiejętności społeczne przy wsparciu swoich mentorów zrealizowali szereg inicjatyw.

Jakie pomysły zostały zrealizowane?

Liderzy z I LO, Ola Kluczewska, Kamil Redel i Mateusz Talik zgodnie z przesłaniem „wolontariat ma sens” wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich młodych kolegów zorganizowali warsztaty promujące wolontariat wśród uczniów klas ”I” swojej szkoły. Z pomocą przyszli wolontariusze należący do działającego prężnie klubu wolontariackiego. Podzielili się z młodszymi kolegami swoimi przeżyciami, refleksjami i obserwacjami z odbytego w wielu akcjach wolontariatu. Jesteśmy pewni, że dzięki temu skutecznie zachęcili nowo przybyłych uczniów do pracy na rzecz innych. Mentorką czuwającą nad liderami jest Pani Beata Szymczyk- Bąchór.

Julia Stach, Patrycja Mączka, Alicja Gałka – liderki z IV Liceum Ogólnokształcącego, będące pod opieką Pani Agaty Spyry, w ramach swojego projektu, systematycznie udzielały się na rzecz bezdomnych zwierzaków ze schroniska w Bolesławiu. Podczas cotygodniowych wizyt wyprowadzały pieski na spacery. Pieski zyskały także nowe obroże oraz karmę.

Ale, to jeszcze nie wszystko. Otóż równolegle na Instagramie trwa akcja zachęcająca do adopcji psa ze Schroniska.

Liderzy z Zespołu Szkół Nr 1: Klaudia Żurek, Jakub Migza i Julia Parzych – liderka z II Liceum Ogólnokształcącego, wraz z „Kawiarenkowymi” rodzinami stworzyli „autorskie” ścianki manipulacyjne, stanowiące część powstałego ogrodu sensorycznego.

Zachęcili dzieciaki i wspólnie z nimi zasadzili ich pierwsze kwiatowe kompozycje. Mentorką była Pani Sylwia Zawada.

Kolejna inicjatywa liderów młodzieżowych, tym razem z Zespołu Szkół Nr 3 zorganizowana przez: Wiktorię Malczewską, Dominikę Maroszek, Sebastiana Kalinowskiego przy wsparciu mentorów – Pani Dominiki Natkaniec i Pani Marty Gurgul to „Dzień sportu”. W wydarzeniu tym udział wzięli podopieczni Stowarzyszenia. Na boisku znajdującym się przy Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny rozgrywano emocjonujące konkurencje sportowe. Każdy z uczestników otrzymał symboliczny upominek.

„Piknik za Wasz uśmiech” to myśl przewodnia inicjatywy zorganizowanej przez liderów Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu. Oliwia Karasińska, Kinga Czopek, Krystian Kowalski, Maksymilian Kijak zaangażowali się w pomoc starszym osobom. Dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przygotowali specjalne, artystyczne widowisko. Było to wprowadzenie do ich codziennego, monotonnego życia promyczka radości, dotarcia poprzez śpiew, zabawę i drobny poczęstunek do ich serc. Jest to także element integracji międzypokoleniowej. Liderzy działali pod okiem Mentorki – Pani Bożeny Nogi.

Projekt „Lider młodzieżowy na rzecz lokalnego środowiska. Program kształtowania kompetencji społecznych uczniów olkuskich szkół średnich” został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Na realizację projektu Stowarzyszenie pozyskało ponad 70 tys. złotych dofinansowania.

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze