Milion złotych do „rozdania” pozytywnie zadziałał na aktywność mieszkańców Gminy Olkusz. Do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego wpłynęło łącznie 85 wniosków z propozycjami zadań do wykonania w przyszłym roku. Problem w tym, że kwota na jaką opiewają pomysły olkuszan jest pięciokrotnie większa niż zakłada projekt, a więc będziemy musieli wybrać najlepsze projekty. A mamy naprawdę z czego.
14 listopada w olkuskim magistracie minął termin składania wniosków obywatelskich do zrealizowania w 2015 r. Propozycje przedstawione przez mieszkańców gminy dotykają różnych sfer życia mieszkańców, ale łatwo dojść do wniosku, że w mieście brakuje miejsc parkingowych, a problemem jest także stan techniczny poszczególnych odcinków dróg.
Wśród złożonych wniosków znalazły się projekty budowy parkingów m.in. na ul. Reja i ul. Konopnickiej, oraz przy przychodni przeciwgruźliczej na ul. Żuradzkiej. Mieszkańcy wnioskują też o remont nawierzchni na ul. Jasnej i ul. Nowowiejskiej, czy ułożenie nowego chodnika przy ul. Strzelców Olkuskich. Pojawiły się również propozycje utworzenia ścieżki rowerowej na os. Młodych, oświetlenia kortów tenisowych, czy postawienia stu stojaków rowerowych, z uwzględnieniem urzędów i szkół. Oczywiście nie zabrakło też wniosków o zamontowanie siłowni pod chmurką w olkuskim parku, czy też propozycji typowo zimowej – lodowiska na rynku.
Aby wniosek mógł zostać poddany do publicznego głosowania, musi spełnić kilka istotnych wymogów. Po pierwsze przy zgłaszaniu zadania do budżetu obywatelskiego należało podać szacunkowy koszt projektu, który według regulaminu nie mógł przekroczyć 100 tysięcy złotych. Innym ważnym czynnikiem kwalifikującym wniosek do urzędniczej analizy, oprócz podania lokalizacji i miejsca realizacji pomysłu, było także zebranie podpisów piętnastu osób – mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz – popierających dany wniosek. Dodatkowo, propozycja musi być zadaniem własnym gminy, a jego realizacja musi zamknąć się w ciągu jednego roku budżetowego.
Obecnie w magistracie trwa analiza złożonych wniosków, ale już dzisiaj wiadomo, że nie wszystkie zostaną ujęte w budżecie obywatelskim na 2015 rok. Część z nich odpadnie już w urzędzie (każdy wniosek musi spełniać wszystkie kryteria), a kolejne nie znajdą uznania w oczach głosujących. Bo to właśnie społeczeństwo w myśl idei budżetu obywatelskiego wybierze najlepsze dla siebie projekty. Do podziału jest milion złotych, a więc pięć razy mniej niż wskazują na to potrzeby mieszkańców.
Kompletna lista zadań, które pozytywnie przejdą procedurę analizy, zostanie opublikowana do dnia 9 stycznia 2015 r. na stronie: www.obywatelski.umig.olkusz.pl. Głosować na wybrane przez nas wnioski będziemy mogli od 19 do 30 stycznia, nie tylko drogą internetową, ale także za pomocą tradycyjnych kart wyborczych. Wyniki zostaną opublikowane do 10 lutego. Później pozostanie już tylko realizacja zadań.
O budżecie obywatelskim mówiło się w Olkuszu od dłuższego czasu i jak pokazała jego pierwsza edycja, był to strzał w przysłowiową „dziesiątkę”. Kolejne lata mogą przynieść jeszcze większe zainteresowanie projektem, tym bardziej, że pieniądze na daną inwestycję, program zajęć sportowych czy poprawę infrastruktury są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki.
Wielka łaska na nas spadła, że nasi bogobojni i dobroduszni właściciele (tak, niewolnicy mają właściciela) dają nam możliwośc rozdysponowania naszymi pieniędzmi. Naprawdę, zacny to z ich gest, w kierunku nas, biednych i słabych, którzy sami o sobie nie mogą decydować.
Kolejny chwyt wyborczy Pana Rzepki. Lepiej wprowadziłby przejrzystość budżetu i opublikował listę długów.
jeżeli wspomniano o przychodni p,gruźlicznej na Zuradzkiej to powinno sie rozebrać tą starą spruchniłą bude. Raz że stare ciasne, dwa że nie poręcznie w dojściu bo dojazdu MKS nie ma, Wszystkie przychodnie powinny być w spitalu lub w jego pobliżu.
wszystko łanie pięknie tylko ile tego będzie chyba nic hehe 😆 😀