emilka50

Emilia Kowalik to niespełna 4-letnia, zawsze radosna i pełna energii mieszkanka Kleszczowa w Gminie Zabierzów. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zdrowa szczęśliwa dziewczynka. Jednak ten kilkuletni aniołek niemal od pierwszych dni swojego życia zmaga się z poważnym problemem. Wobec skrętu jelita cienkiego oraz jego niemal całościowemu wycięciu, jej jedynym sposobem na odżywianie jest dostarczanie pokarmów pozajelitowo, za pomocą pompy żywieniowej. To wymaga dużych nakładów finansowych, którym rodzice Emilki nie są wstanie sprostać.

Często w takich chwilach pojawiają się ludzie dobrej woli. Tym razem na wysokości zadania stanęły olkuskie licealistki działające przy Stowarzyszeniu Res Sacra Miser. W środowe popołudnie zorganizowały Koncert Charytatywny na rzecz swojej małej przyjaciółki, a Stowarzyszenie koordynowało całym przedsięwzięciem. Klaudia Kurek, Kamila Łaskawiec, Aleksandra Banyś, Weronika Podgórska oraz Joanna Woźniczko – to dzięki tym młodym kobietom udało się pomóc chorej Emilce. – Dziewczyny wykonały mnóstwo pracy, a ich serca są bardzo gorące. Projekt Olkuska Szkoła Liderów zmobilizował ogromną liczbę młodych ludzi, którzy chcą pomagać. To wielki skarb, że mamy taką ambitną młodzież – mówiła podczas oficjalnego otwarcia koncertu prezes Stowarzyszenia RSM Maria Jędrysik.

emilka10

Tradycyjnie Koncert Charytatywny miał dwa najważniejsze punkty. Oprócz części artystycznej, także tą dobroczynną. Pieniądze na rzecz Emilki zbierano nie tylko do specjalnych puszek. Formę wsparcia stanowił też zakup biletów na koncert. W sali widowiskowej olkuskiego MOK-u pojawiały się często całe rodziny. Za przygotowanie atrakcji dla najmłodszych widzów odpowiedzialna była grupa teatralna Glutaminian Sodu. Malowanie twarzy, balonowe zwierzaki cudaki czy gra w twistera – to te najważniejsze punkty zabawy poprzedzającej akcję.

Koncert swoimi występami rozpoczęli podopieczni olkuskiej Państwowej Szkoły Muzycznej, którzy dali próbkę umiejętności gry na przeróżnych instrumentach. W dalszej kolejności na scenie pojawiali się soliści, jak chociażby niedawny uczestnik popularnego telewizyjnego show „Must be the music„ Borys Stepanian, czy Katarzyna Rosołek w asyście instrumentalistów. Nie zabrakło również pokazów tanecznych uczniów Zespołu Szkół nr 3, czy Szkoły Tańca Wena. Na zakończenie finał koncertu i wspólny taniec do ulubionego utworu dzielnej Emilki „Gangnam style”.

emilka43

Wspólnymi siłami na rzecz Emilki udało nam się zebrać 2427,18 zł. Cała ta kwota trafi na fundacyjne konto dziewczynki. Oczywiście potrzeby są dużo większe, ale dzięki wspaniałym dziewczynom i przy naszej małej pomocy, udało się ukazać kolejny problem, jaki może dotknąć wszystkich z nas. Każde takie przedsięwzięcie stanowi ogrom pracy, jednak satysfakcja jest nie do opisania – przyznaje Janina Lenarczyk, z olkuskiego Centrum Wolontariatu.

Na zakończenie jeszcze słów kilka o głównej bohaterce akcji. Emilka mimo poważnych problemów zdrowotnych inspiruje. Rozdaje uśmiechy na lewo i prawo, a co za tym idzie, kruszy nawet najtwardsze serca. Jako jedna z nielicznych osób w Polsce odżywia się również podczas snu! Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że przez średnio 15-20 godzin na dobę jest podłączona do pompy żywieniowej. Niestety jej dieta jest bardzo ograniczona. Nie spożywa nabiału ani cukrów, nawet tych naturalnych. Emilka jest podopieczną Stowarzyszenia „Apetyt na życie”, które to przy podobnych schorzeniach pomaga rodzinom w codziennym funkcjonowaniu. Dodatkowo dziewczynka jest członkiem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

emilka24

Honorowym patronatem akcję objął burmistrz Roman Piaśnik. Podczas koncertu obecni byli również przedstawiciele Gminy Zabierzów, skąd pochodzi Emilka.

Mimo iż Koncert Charytatywny na rzecz niespełna 4-latki z Kleszczowa dobiegł końca, nadal możemy wesprzeć dziewczynkę i jej najbliższych. Jak to zrobić? To bardzo proste.

 

 

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
BPH S.A. Oddział w Warszawie
15 1060 0076 0000 3310 0018 2615
tytułem: 18830 Kowalik Emilia – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

{joomplu:51552}{joomplu:51534}{joomplu:51563}

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze