Grupa uczniów Gimnazjum nr 4 wraz z opiekunami: Marzeną Kanią, Agnieszką Kijak i Ewą Witkowską brała udział w polsko–niemieckiej wymianie młodzieży. Z wymiany skorzystała kl. IIIa DSD (z rozszerzonym językiem niemieckim). Uczniowie zostali zaproszeni przez CVJM Chuba (Chrześcijański Związek Młodych Ludzi) w Allmenhausen (powiat Kyffhäuser), z którym Gimnazjum współpracuje od 4 lat. Była to doskonała okazja, by poznać zwyczaje, język i kulturę Niemców. Uczniowie z Polski zakwaterowani byli w ośrodku należącym do ww. Związku.

Program pobytu był bardzo atrakcyjny. Uczniowie podziwiali piękne miasta Turyngii, m.in. Eisenach, Erfurt, Weimar, Bad Frankenhausen. Podążali śladami wielu wybitnych Niemców związanych z Turyngią (Goethe, Schiller, Bach, Luter). Młodzież zwiedziła wiele zabytków – zamek Wartburg, klasztor Cystersów w Volkenroda, klasztor Augustianów w Eisenach, katedrę w Erfurcie. Ponieważ wymiana miała ekumeniczny charakter, uczniowie uczestniczyli w Mszy świętej, podczas której śpiewali polskie pieśni i przedstawili krótkie scenki obrazujące cytaty z Ewangelii.  Uczniowie spotkali się również z panem Vogt – burmistrzem Ebeleben oraz przedstawicielem Starostwa w Sondershausen, panem Schäferem. Dzięki pięknej pogodzie mogli też spacerować po Parku Narodowym Heinich oraz grać w piłkę na terenie ośrodka. Uczniowie uczestniczyli również w Dniu Sportu, zorganizowanym na basenie przez szkołę z Ebeleben. Pełna niezapomnianych wrażeń była wycieczka do kopalni w Sondershausen oraz wizyta w Parku Małp. Podczas wymiany był także czas na przemyślenia dotyczące II wojny światowej. 1 września – w 70. rocznicę wybuchu wojny – uczniowie wykonywali kolaże związane z tym tematem oraz stosunkami polsko–niemieckimi w latach powojennych. Podczas ostatniego wieczoru uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami kulinarnymi, przygotowując polskie potrawy. W trakcie pobytu uczniowie mieli czas na rozrywkę, mogli potańczyć, pośpiewać, zagrać w bilard, bowling i inne gry.
Nie brakowało więc okazji do zawierania nowych znajomości, wspólnej zabawy z rówieśnikami oraz bliższego poznania. O tym, że podróże kształcą, nie trzeba przekonywać. Dzięki takim wyjazdom młodzi ludzie zdobywają nową wiedzę o świecie, stają się bardziej otwarci, tolerancyjni, a przede wszystkim są lepiej zmotywowani do dalszej nauki języka niemieckiego. Wymiana była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Źródło: Gimnazjum nr 4 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
vinyl
vinyl
14 lat temu

bedzie sie dzialo oj bedzie takiej imprezy nie mozna przegapic pozdrawiam wszystkich