amonit 01

Dzięki dotacji przyznanej przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” mamy możliwość zaprezentowania działających w naszym mieście i powiecie stowarzyszeń. Po co? Jesteśmy przekonani, że warto promować inicjatywy ludzi, którzy realizują swe pasje z pożytkiem dla innych. Tym razem, czyli na siódme już spotkanie z pozytywnie aktywnymi olkuszanami, umówiliśmy się z Agnieszką Lis – wiceprezes OGT Amonit.

Co skrywa nazwa tego stowarzyszenia, bardziej kojarząca się z prehistorycznym głowonogiem, niż pozarządową organizacją?

Agnieszka Lis: Rzeczywiście nazwa naszego stowarzyszenia, czyli Olkuskiej Grupy Turystycznej Amonit, nawiązuje do tych prehistorycznych morskich zwierząt, których skamieniałości tak często możemy wypatrzyć wędrując po jurajskich szlakach. Obszar naszego działania to przede wszystkim teren Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a geologia Jury wiąże się przecież z głowonogami, stąd w nazwie to nawiązanie do amonitów.

amonit 02

Kiedy powstało to stowarzyszenie, kto je założył i skąd w ogóle wziął się pomysł na taką organizację w Olkuszu?

A. L.: Stowarzyszenie powstało w grudniu 2013 roku. Pomysł powołania tego typu organizacji zrodził się w gronie osób, których połączyła przede wszystkim chęć wspólnego wędrowania, a także organizacji imprez, za pomocą których moglibyśmy promować piękno Jury, zachęcać innych do uprawiania turystyki. Posiadanie „osobowości prawnej” wiele ułatwia, zwłaszcza w kontaktach z innymi instytucjami, znacznie więcej można osiągnąć działając w ramach struktury formalniej, niż nieformalnej. Stąd idea stowarzyszenia.

amonit 03

Na czym polega codzienna działalność Grupy Amonit?

A. L.: Jesteśmy organizacją turystyczną, więc większość naszych działań to głównie imprezy turystyczne, choć nie brakuje także imprez poświęconych historii czy zabytkom Ziemi Olkuskiej. Nastawiamy się przede wszystkim na organizację otwartych, bezpłatnych wędrówek po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Do dnia dzisiejszego takich wędrówek zrealizowaliśmy już kilkanaście. Odwiedziliśmy m. in.: Dolinę Będkowską, Kobylańską, Sąspowską, czy Stołową Górę. Organizujemy także wycieczki po Pustyni Błędowskiej, w tym „Nocne Zwiedzanie”, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem i to nie tylko wśród olkuszan.

Oczywiście w swojej działalności nie ograniczmy się wyłącznie do obszaru Jury. Dla naszych członków organizujemy na przykład „Weekendy z Amonitem w górach”. W ramach tych górskich wędrówek zdobywaliśmy między innymi Turbacz, Babią Górę, Kudłacze, Stożek czy Wysoką w Pieninach. Od roku 2014 organizujemy także warsztaty krajoznawcze na terenie województwa świętokrzyskiego. W tym roku zamierzamy odwiedzić Ponidzie.

amonit 04

Co można wymienić, jako szczególne osiągnięcia, sukcesy Stowarzyszenia?

A.L.: Nie mamy jakiś spektakularnych osiągnięć, zresztą na takie sukcesy się nie nastawiamy. Dla nas sam fakt, że nasze imprezy cieszą się sporym zainteresowaniem jest już powodem do radości. Wędrują z nami nie tylko mieszkańcy gminy czy powiatu, ale także turyści, a nierzadko całe rodziny z Krakowa, Wieliczki, Zagłębia, Myszkowa, nawet z Częstochowy. To naprawdę cieszy.

Dla niektórych być może sukcesem będzie także i to, że jeszcze nikogo nie zgubiliśmy podczas naszych wędrówek (tu nasza rozmówczyni roześmiała się – przyp. red.). A tak na poważnie to warto wspomnieć, że jeden z naszych projektów – „Wielka Wojna na Ziemi Olkuskiej”, został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Dla nas to również duże wyróżnienie.

amonit 05

Jak wygląda finansowanie takiej działalności, sięgacie po granty, pozyskujecie sponsorów, prowadzicie działalność gospodarczą?

A. L.: Jesteśmy organizacją non profit, nie prowadzimy działalności gospodarczej, właściwie jedyne nasze stałe przychody to… składki członkowskie. Nie ma co ukrywać, nasz budżet jest dość ograniczony, dlatego wszystkie „amonitowe” imprezy organizujemy społecznie, w oparciu o nieodpłatną pracę członków naszego stowarzyszenia. Bierzemy także udział w organizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu konkursie dla organizacji pozarządowych i jakieś środki w ten sposób udaje nam się dodatkowo pozyskać, ale nie są to wielkie kwoty. Sporym wsparciem są dla nas na pewno materiały promocyjne i krajoznawcze, na które zawsze możemy liczyć ze strony chociażby Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Urzędu Gminy w Kluczach czy Związku Gmin Jurajskich.

amonit 06

Czy poza tym Amonit współpracuje z urzędami, instytucjami i innymi organizacjami pozarządowymi, a jeśli tak, to na czym polega i jak układa się ta współpraca?

A. L.: Większość imprez organizujemy samodzielnie, ale wspieramy od czasu do czasu imprezy realizowane przez UMiG w Olkusz, czy Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu. Współpracowaliśmy między innymi przy organizacji zeszłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, akcji „Poznaj Olkusz”, czy tegorocznym „Otwarciu Sezonu Turystycznego”.

amonit 07

Dlaczego warto włączyć się w działalność tego Stowarzyszenia, czym zachęcilibyście olkuszan do aktywności w Amonicie?

A. L.: Dlaczego warto uczestniczyć w amonitowych imprezach? Bo warto aktywnie spędzać czas, bo warto uprawiać turystykę, bo warto poznawać świat, który nas otacza, wiele tych „bo” można by jeszcze wymieniać. Organizując wycieczki przywiązujemy wagę nie tylko do atrakcyjności trasy pod względem krajobrazowym, ale także do walorów edukacyjnych, dlatego w trakcie naszych imprez zawsze towarzyszą nam przewodnicy, dzięki czemu uczestnicy mogą liczyć na fachowy komentarz. Nasze wędrówki są otwarte, nie ma zapisów, co oznacza, że każdy, kto ma ochotę może z nami wędrować. Co ważne, nie pobieramy za uczestnictwo żadnych pieniędzy, są one bezpłatne. W naszej ofercie nie brakuje imprez o charakterze rodzinnym, jak i imprez tematycznych. Właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Już niebawem kolejna wędrówka. Tym razem zapraszamy do Doliny Wodącej.

Dziękuję za rozmowę i za zaproszenie.

 amonit 08

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele ambitnych planów na odleglejszą przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

Kontakt:
tel.: +48 507 837 300
e-mail: ogt.amonit@onet.pl
www.facebook.com/ogt.amonit/

amonit 09

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost”: http://pomost.rsm.olkusz.pl

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu.
Zdjęcia: Agnieszka Lis, Anna Niewiadomska i Lucyna Parcz – Olkuska Grupa Turystyczna Amonit.

amonit 10

amonit 11

amonit 12

amonit 13

amonit 14

amonit 15

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze