2014.09.21-katowice zdjęcie2

W dniach 20-21 września br. w Katowicach odbył się III Turniej Szachowy o Puchar UKS Pałac Młodzieży Katowice. Zawody zostały rozegrane systemem „szwajcarskim” na dystansie 9 rund z tempem gry 30 minut na partię dla każdego zawodnika.

Ze względu na wzorową organizację i możliwość wygrania cennych nagród zawody te cieszą się dużym prestiżem zarówno wśród młodych szachistów zarówno ze Śląska, jak i województw ościennych.

 

Z tego też względu od samego początku ich organizowania bierze w nich udział liczna grupa zawodników, w tym również zawodnicy ze ścisłej krajowej czołówki. Tradycyjnie nie mogło na tych mistrzostwach zabraknąć szachistów zrzeszonych w klubie UKS „Czarny Koń” Olkusz, dla których zawody te dodatkowo dawały również możliwość sprawdzenia swojej formy przed kolejnym sezonem rozgrywek.

UKS „Czarny Koń” reprezentowało w turnieju dwóch zawodników: Barbara Goraj i Bartłomiej Turski. Nasi zawodnicy nie zawiedli i zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Basia Goraj była pierwsza w kategorii dziewcząt do lat 10 (Grupa D10), a Bartek Turski pierwszy wśród chłopców w tej samej kategorii wiekowej (Grupa C10). Odniesione sukcesy cieszą tym bardziej, że nasi zawodnicy jako dziewięciolatkowie będąc tak zwanym „młodszym rocznikiem” większość partii grali z bardziej doświadczonymi, starszymi od siebie zawodnikami. Olkuszanie grali spokojnie, solidnie, w ich grze widać było zarówno wszechstronne przygotowanie debiutowe, jak też dużą umiejętność gry kombinacyjnej i umiejętność rozgrywania tak zwanych „końcówek”, czyli sytuacji, gdy na szachownicy pozostało już niewiele bierek i każdy popełniony błąd może skutkować przegraną w partii.

Zarówno Basia, jak i Bartek posiadają już prawo gry w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski, nie muszą więc brać udziału w kwalifikacjach i mogą skoncentrować się na przygotowaniach do tej najważniejszej szachowej imprezy w sezonie. Turnieje takie jak katowicki mają w tych przygotowaniach duże znaczenie, pozwalają bowiem zdobywać doświadczenie, weryfikować własne możliwości i nabywać pewności siebie, co w połączeniu z solidną pracą na treningach z pewnością przyniesie efekty w postaci dobrych wyników sportowych.

Gratulujemy serdecznie naszym młodym, zdolnym zawodnikom i życzymy im kolejnych udanych występów!

UKS „Czarny Koń” Olkusz

2014.09.21-katowice zdjęcie1

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze