Jak co roku olkuskie IV LO obchodziło uroczyście święto swojej szkoły. W 2014 roku jest ono wyjątkowe, bo przypada na 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym zginął patron szkoły – Krzysztof Kamil Baczyński. W maju minie równo 20 lat od chwili nadania szkole imienia tego polskiego poety.

 

Uczniowie IV LO w 1994 roku w drodze głosowania zadecydowali, czyje imię będzie nosiła ich szkoła. Młodzież widziała w Baczyńskim wzór dla siebie, który bez względu na przemijającą historię, wciąż jest aktualny. Poeta-żołnierz zmarł w bardzo młodym wieku, ale pozostawił po sobie dorobek literacki, który jest skarbnicą wartości dla potomnych.  – Dzisiaj nie potrzeba nam kolejnego Pokolenia Kolumbów, walczącego o wolność swojego kraju. My, mamy umacniać wolność swoją codzienną pracą – powiedział podczas uroczystości Aleksander Palczewski, Małopolski Kurator Oświaty. – Wyniki pracy tej szkoły nie pozostawiają wątpliwości, że młodzież i nauczyciele dają z siebie wszystko – dodał.

– Upływ czasu jest faktem, jakiego wszyscy jesteśmy świadomi, ale nad którym zatrzymujemy się niechętnie. Są jednak okazje, które skłaniają nas do podsumowań i spojrzenia wstecz, do oceny dokonań i wspomnienia tego, co już za nami. Dla nas, związanych z IV LO w Olkuszu, taką okazją jest coroczne Święto Szkoły. Nieustanie się rozwijamy, utrzymując wysoki poziom nauczania i przyjazną atmosferę, co przekłada się z kolei na wysoką ocenę w środowisku lokalnym i wojewódzkim – mówił, witając licznie przybyłych gości, dyrektor szkoły Piotr Grojec.

Święto Szkoły jest okazją do wręczenia nagród w konkursach organizowanych przez IV Liceum Ogólnokształcące.  „Poezja K.K. Baczyńskiego w malarstwie, rysunku i grafice”, organizowany na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty, to konkurs, dzięki któremu młodzi, zainspirowani twórczością poety, mogą wykazać się swoimi talentami. W tym roku prace nadesłano z 24 szkół gimnazjalnych z całego województwa. – Wybrane na wystawę pokonkursową prace, a więc również te nagrodzone, prezentują bardzo wysoki poziom i są dowodem na to, że młodzież chce i potrafi w sposób niezwykle sugestywny przenieść na papier własne przemyślenia – podsumował Stanisław Wywioł, olkuski artysta plastyk i jednocześnie juror konkursu. Gimnazjaliści z powiatu olkuskiego mogli też sprawdzić swoje możliwości w „Konkursie na interpretację wiersza K.K. Baczyńskiego”. Najlepsi odebrali nagrody z rąk dyrektora również podczas Święta Szkoły. Dla uczniów Czwórki zorganizowano szkolny konkurs historyczny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu i jego czasom.

Atrakcją dla przybyłych gości była projekcja przygotowanego przez uczniów IV LO montażu „Klisze pamięci – wspomnienia o K.K. Baczyńskim” oraz występ artystyczny. Interdyscyplinarność wszystkich wydarzeń zorganizowanych w ramach uroczystości jest najlepszym dowodem na to, że każdy z uczniów tej szkoły może realizować swoje pasje i doskonalić swoje umiejętności w wielu dziedzinach.

lo4 swietoszkoly1

lo4 swietoszkoly1

lo4 swietoszkoly1

lo4 swietoszkoly1

lo4 swietoszkoly1

lo4 swietoszkoly1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze