wymiana

W dniach 5 -12 lutego 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów gimnazjum nr 4 z młodzieżą niemiecką z CVJM (Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Młodych Ludzi) z Rockstedt pod opieką Matthiasa Kopki. Ze strony polskiej w wymianie uczestniczyli uczniowie klasy 2a z rozszerzonym językiem niemieckim.Celem tego przedsięwzięcia było podtrzymanie współpracy szkoły i niemieckiej organizacji, rozwój partnerstwa, integracja młodzieży, doskonalenie komunikacji w języku niemieckim i angielskim, poznawanie Małopolski i Śląska, kształtowanie u uczniów postawy otwartej na inne narodowości i kulturę.

Pierwszego dnia pobytu uczniowie zwiedzili Olkusz i gościli u Burmistrza Dariusza Rzepki. Podczas kolejnych dni spotkania młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Krakowa, Częstochowy, zwiedziła kopalnie w Wieliczce i Tarnowskich Górach. Szczególną atrakcją był kulig w Czernej połączony z ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. W klasztorze w Czernej uczniowie uczestniczyli również we Mszy Świętej, odprawianej przez księdza Wiesława Wróbla z Parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu. Uczestnicy wymiany mogli poznać się również na basenie, w kręgielni oraz podczas wspólnych wieczorów.

Program wizyty został sfinansowany przez organizację DPJW – PNWM (Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz ze środków rodziców uczniów. Wszystkie założone cele i punkty programu udało się zrealizować. Młodzież wyjechała pełna wrażeń, wspomnień i nowych znajomości. Realizatorzy programu zgodnie wyrazili wolę kontynuowania spotkań polsko – niemieckich w takiej formie a kolejne spotkanie odbędzie się w czerwcu 2012 r. w Allmenhausen, w Niemczech.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze