SumiRriko Poland znów rozbudowuje zakład

 Sumiriko1Plany otwarcia prawie 20 lat temu przez japońską firmę Tokai Rubber Industries zakładu produkcyjnego w Wolbromiu były dosyć sensacyjne i egzotyczne. Dziś Japończycy z TRI Poland, a od roku SumiRiko Poland są już „swoi”. Firma wrosła w życie gospodarcze i społeczne regionu, a zakład jest pracodawcą dla wielu mieszkańców Wolbromia i nie tylko. Firma stale się rozwija i rozbudowuje, a dowodem tego jest dokonane ostatnio otwarcie kolejnej hali biurowo-produkcyjnej.

SumiRiko Poland Sp. z o.o., jeden z większych producentów części samochodowych w Polsce, wchodzi w skład grupy Sumitomo Riko Limited. W Polsce wybudowano dwa oddziały firmy: pierwszy - siedzibę i główny zakład produkcyjny powstał w 1999 r. w Wolbromiu, drugi - 14 lat później w Zagórzu na Podkarpaciu. Firma w ciągu tych 20 lat zmieniła nazwę, ale niezmienny jest jej systematyczny rozwój, budujący stabilną pozycję na rynku. Potwierdzają to kolejne, zdobywane praktycznie co roku laury dla najlepszych producentów części stosowanych w branży motoryzacyjnej.

1 października 2014 roku macierzysta firma wolbromskiego zakładu TRI Poland, mająca swoją siedzibę w Japonii zmieniła nazwę z Tokai Rubber Industries LTD na Sumitomo Riko Company Limited. Nowa nazwa połączyła w sobie zaufaną, globalną markę „Sumitomo” z japońskim słowem „Riko” (fizyka, chemia i inżynieria), które symbolizuje kluczowe technologie stosowane przez firmę. Podążając za tą wizją zdecydowano, że TRI Poland również zmieni nazwę, w celu kreowania globalnej marki. Od 24 lutego 2017 polski oddział nazywa się SumiRiko Poland Sp. z o. o. Zmiana ta dotyczyła tylko nazwy oraz logo – wszystkie pozostałe elementy filozofii firmy, jej profil produkcyjny, polityka biznesu pozostały bez zmian. Bardzo ważnym jej elementem jest udział w życiu lokalnej społeczności, wspieranie działań edukacyjnych i propagowanie ekologii.

Od początku w wolbromskiej, a później także w zagórzańskiej fabryce produkowane były elementy antywibracyjne dla branży samochodowej: części zawieszenia silnika, nadwozia oraz układu wydechowego, a także poliuretanowe osłony i pokrywy silnika. Jak informują Japończycy, produkty SumiRiko Poland dostarczane są obecnie do ponad 50 zakładów w 19 krajach, na 5 kontynentach. Produkty firmy montowane są w samochodach Toyoty, Hondy, Suzuki, Nissana, Renault, Volkswagena, Audi, Porsche, BMW.

Zakład w Wolbromiu rozpoczął działalność we współpracy z FTT Stomil Wolbrom, zajmując część hal produkcyjnych po byłej “gumie”. W 2003 r. został oddany do użytku pierwszy własny budynek Japończyków, rok później rozbudowano halę produkcyjną, a w 2007 r. wybudowano kolejną. Po kolejnych trzech latach zmiana sytuacji na rynku spowodowała konieczność budowy nowego magazynu na gotowe produkty. Kilka dni temu bardzo uroczyście dokonano otwarcia nowego budynku biurowo- produkcyjnego o pow. ok. 4,5 tys. m. kw. Oddana właśnie do użytku nowoczesna hala produkcyjna przyczyni się do usprawnienia procesu produkcyjnego i wprowadzeniu kolejnych innowacji, a także spowoduje zmianę organizacji pracy z 4- na 3-zmianową. Na piętrze znajdzie miejsce zaplecze socjalne dla pracowników, a na kondygnacji najwyższej będąa biura. Symboliczną wstęgę przecinali: Satoru Takahashi – zastępca szefa misji ambasady Japonii w Polsce, Toshiyuki Shimoda – dyrektor Mitsui Deutchland Poland Branch, Yoshiaki Nishimura – przewodniczący zarządu Sumitomo Riko, Kazuhiko Kato – aktualny prezes zarządu SumiRiko Poland, Lesław Witek – wicedyrektor zarządzający SumiRiko Poland oraz zaproszeni kurtuazyjnie włodarze: powiatu olkuskiego - Paweł Piasny i gminy Wolbrom - Adam Zielnik.

Sumi Riko Poland zatrudnia obecnie ok. 1800 osób. W 2016 r. firma osiągnęła poziom ponad 100 mln euro sprzedaży i zakłada jej dalszy rozwój.

Zdj.  Jakub Nabiałek SumiRiko PolandSumiriko2

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.