otwarcie1

Blisko 100 ikon oglądać można od 14 października 2016 r. w pawilonie MOK – Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32. Autorami prezentowanych tam obrazów są olkuszanie: Joanna Bożek, Kazimierz Forgacz, Anna Kościelniak i Ryszard Ślęczek. Choć, jak zauważono podczas wernisażu, najlepszą scenerią dla takiej wystawy byłby kościół, to nastrój tworzony przez ikony wespół z tłem ceglanych ścian, nastrojowym światłem, świecami i organową muzyką bez wątpienia sprzyja wyciszeniu oraz kontemplacji. Nie pierwsza to taka wystawa w Olkuszu. Sześć lat temu w MDK gościły ikony Rafała Jaworskiego. Sąsiadująca z pawilonem MOK – Centrum Kultury olkuska Galeria BWA udzielała swych wnętrz zarówno obrazom nawiązującym tematyką i formą do dzieł mnichów wschodnich obrządków, jak też znawcom tego rodzaju twórczości. Okazję do poznania historii, symboliki oraz duchowego znaczenia ikon dał również piątkowy wernisaż w pawilonie MOK – Centrum Kultury.

goscie1

Otwierając wystawę Klaudia Zub-Piechowicz zapraszała kolejno obecnych autorów do podzielenia się z gośćmi nie tylko inspiracjami w wyborze tego kierunku sztuki, czy przeżyciami towarzyszącymi tworzeniu, ale też wiedzą o tych wyjątkowych obrazach. Z uwagi na zwyczajową formułę wernisaży autorzy ograniczyli się do najważniejszych informacji. Uzupełnieniem dla wiadomości tych były opisy zamieszczone przy prezentowanych pracach, a także wskazówki dotyczące fachowych źródeł pozwalających wiedzę tę pogłębić.

goscie2

Joanna Bożek wyjaśniła m. in. dlaczego przy wystawionych pracach nie ma informacji o ich autorach. – Zgodnie z tradycją ten, kto wykonał ikonę, działał pod natchnieniem Ducha Świętego. Był więc jedynie narzędziem, a nie autorem. Ikony powstają w w stanie kontemplacji, modlitwy, to nie jest zwykłe malowanie – powiedziała Joanna Bożek, która opowiadała też o swych doświadczeniach z warsztatów prowadzonych u oo. Jezuitów w Krakowie przez o. Zygfryda Kota.

otwarcie2

O ikonach i swych doświadczeniach związanych z ich tworzeniem mówili także Anna Kościelniak i Ryszard Ślęczek, którego sztuką tą zainteresował nieobecny na wernisażu Kazimierz Forgacz. Oprócz cyklu klasycznych postaci świętych Anna Kościelniak przedstawiła „ikonę z przymrużeniem oka” – barokowe aniołki w stylistyce nawiązującej do wywodzącego się z Bizancjum sakralnego malarstwa. To jednak jedyny taki wyjątek na wystawie obrazów powstałych zgodnie z ściśle określonymi, obowiązującymi od wieków zasadami. Ryszard Ślęczek zdradził kilka technicznych szczegółów, jak choćby sposób właściwego przygotowania deski, będącej podstawowym do tworzenia ikon materiałem.

zwiedzanie1

Zanim przybyli na otwarcie wystawy oddali się zwiedzaniu i rozmowom z autorami, Klaudia Zub-Piechowicz zaprosiła wszystkich zainteresowanych na otwarte spotkania artystyczne pn. „Ikonopisanie – czyli o filozofii i technice ikonografii słów kilka”, które odbędą się 19 i 26 października 2016 r. o godz. 10.00 w MOK – Centrum Kultury. Poprowadzi je Joanna Bożek. Chętnych prosimy o dokonanie rezerwacji telefonicznie: 32 494 66 39 lub internetowo na e-mail: muzea@mok.olkusz.pl.

zwiedzanie2

Wśród gości wernisażu obecni byli: Stanisław Stach – dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, Barbara Wróbel – prezes Oddziału PTTK w Olkuszu oraz Maria Jędrysik – prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” w Olkuszu.

Wystawę ikon oglądać można w pawilonie przy ul. Szpitalnej 32 do 10 listopada 2016 r. Zapraszamy.

MOK Olkusz

zwiedzanie3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze